Connect with us

ФА започна истрага дали Тонали се коцкал и откако дошол во Англија

Фудбалската асоцијација на Англија започна сопствена истрага против играчот од средниот ред на Њукасл, Сандро Тонали. Италијанецот неодамна доби десетмесечна суспензија поради недозволено обложување додека играше за Бреша и за Милан. Но, сега фудбалските челници на Англија сакаат да знаат дали Тонали продолжил да се коцка по неговата преселба во Њукасл во јули.


Доколку е така, 23-годишниот играч може да се соочи со дополнителна санкција, а клубот од „Сент Џејмс Парк“ нема да може да ја користи својата ѕвезда од 55 милиони фунти уште подолго.


Во последните месеци во Премиер – лигата се идентификувани два случаи на играчи кои ја прекршиле забраната за обложување. Во првиот од нив, напаѓачот на Брентфорд, Ајван Тони доби осум месеци суспензија, а во вториот Хари Тофоло од Нотингем Форест „изгоре“ пет месеци.


Тонали и неговиот агент признаа дека играчот страда од зависност од коцкање и веќе почнал со терапија за справување со проблемот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови