Connect with us

Едногодишна затворска казна за докторот на Фиорентина поради смртта на Астори

Поранешниот спортски консултант на Фиорентина и доктор, Џорџо Галанти е осуден на едногодишна затворска казна поради смртта на Давиде Астори. Поранешниот капитен на Фиорентина почина во сон на 4 март 2018 година, ноќта пред дуелот со Удинезе.

„Газета дело Спорт” тврди дека обвинителот на случајот барал казна од една и пол година бидејќи Галанти бил под истрага за убиство со умисла. Сепак, на крајот тој е осуден на една година затвор.

“Пресудата требаше да биде поинаква”, рече адвокатот на обвинетиот. “Ќе ги чекаме причините за оваа одлука, и ќе поднесеме жалба на третостепена судска инстанца. Го информирав мојот клиент за казната и тој е шокиран. Одлуката воопшто не ни се допаѓа, а ќе работиме и на нејзината жалба”.

Тимови

Advertisement

Facebook