Connect with us

Џуд Белингaм ќе ја добие наградата „Копа“, а Лионел Меси осмата „Златна топка“ во кариерата

Џуд Белингам ќе ја добие наградата „Копа“ за најдобар млад фудбалер во светот до 21 година за изминатата сезона. Ова ќе се случи подоцна вечерва на церемонијата за доделување на „Златната топка“ на Франс Фудбал.


Изборот ги зема предвид само перформансите на еден играч во изминатата сезона, што значи дека досегашните настапи на Белингем за Реал Мадрид не се бројат. И покрај тоа, сепак, само во позадина на она што го прикажа со тимот на Борусија Дортмунд во сезоната 2022/23, англискиот интернационалец е пред останатите девет номинирани – Гави, Алехандро Балде и Педри од Барселона, Џамал Мусијала (Баерн), Расмус Хојлунд (Манчестер Јунајтед), Едуардо Камавинга (Реал Мадрид), Чави Симонс (Лајпциг), Антонио Силва (Бенфика) и Ели Вахи (Ленс).

Важен услов е дотичните играчи да учествуваат на повеќе од половина од натпреварите на нивниот тим и да бидат помлади од 21 година до 31 јули 2023 година.

Минатата година наградата му беше доделена на Гави од Барселона. Белингам беше втор во 2021 година.

За оваа награда гласаат поранешните добитници на „Златната топка“. Сите тие го дадоа својот глас уште во август, но резултатите ќе бидат објавени дури сега.

Одделно, Белингам излезе како победник во гласањето за наградата „Златно момче“ на „Тутоспорт“, која е и за најдобар млад фудбалер до 21 година, но важи само за елитните дивизии во Европа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови