Connect with us

Давор Талески го засили Пелистер за настап во елитата

Пелистер се враќа во елитата и амбициозно го стартуваше летниот преоден рок. Лидерот од Втората лига Запад по промоцијата во прволигашка конкуренција веќе потпиша две нови засилувања. По Ѓорѓи Танушев, на битолскиот состав му се придружи и голманот Давод Талески.

Тој доаѓа во Битола од редовите на Брегалница, а претходно беше член и на Победа, Металург и на грчкиот тим Лариса. Талески беше во преговори со Шкупи, но на крајот одлучи да ја прифати понудата на Пелистер и пристигна „под Тумбе кафе“. 

Нови договори во Пелистер добија и тренерот Зоран Штерјовски и спортскиот директор Пеце Коруновски, по што почнаа со реновирање на составот за прволигашка конкуренција. 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови