Connect with us

Австријците ја испратија Полска дома (ВИДЕО)

Австрија ја победи Полска со 3-1 во Берлин и се врати во игра за пласман во осминафиналето, иако во првото коло загуби од Франција.

Гернот Трауне во деветтата минута донесе водство за Австрија, но израмни Кжиштоф Пјонтек во 30.минута.

Сепак, вториот дел им припадна на Австријците. Криштоф Баумгартнер во 66.минута постигна нов гол, а триумфот го потврди Марко Арнаутович од пенал во 78.минута од дуелот.

Полска после два порази нема веќе шанси за пласман во нокаут фазата и ќе си замине дома по третото коло од ЕВРО 2024.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови