Connect with us

Арда Ѓулер повторно се повреди

Новото засилување Арда Ѓулер заработи нова повреда на денешниот тренинг на Реал Мадрид и се врати во амбулантата на тимот, објави шпанскиот печат. Овојпат повредата на талентираниот турски играч за врска е бутниот мускул на десната нога и ќе го оддалечи од терените меѓу две и три недели.

Ова е крајно лоша вест за младиот играч за врска, за кој Карло Анчелоти вчера тврдеше дека е подготвен и дека ќе биде дел од составот за мечот со Лас Палмас, кога се очекуваше да дебитира.


Ѓулер дојде на „Сантијаго Бернабеу“ во текот на летото и добиваше огромни пофалби за неговите игри на првите тренинзи со неговите нови соиграчи. За време на северноамериканската турнеја на Реал Мадрид, тој доживеа непријатност во десното колено и потоа му беше дијагностициран проблем со менискусот.


Турчинот беше подложен на мала операција и беше на рехабилитација за да се опорави. Тој беше целосно вклучен во тимот веќе некое време, но Анчелоти бавно го внесуваше во тимот за да му даде шанса да биде целосно подготвен, но сега Ѓулер повторно ќе биде надвор од теренот барем до репрезентативната пауза во средината на октомври.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови