Connect with us

Англичаните променија важно правило: ФА купот веќе нема да биде ист


Потегот да се укинат сите повторени мечеви од првото коло е дел од новиот договор меѓу ФА и Премиер – лигата, според кој дополнителни 33 милиони фунти ќе одат за фудбалот од грасрут од елитната дивизија секоја сезона.

ФА веќе ги укина повторените натпревари од петтото коло и најави дека потегот за нивно целосно укинување е договорен „со оглед на промените во календарот што ги донесоа повеќето натпревари во календарот на УЕФА.

ФА на Англија соопшти дека сите натпревари од колото сега ќе се играат само за време на викендот.

Финалето на ФА купот ќе се одигра на претпоследниот викенд од сезоната во Премиер – лигата, в сабота, а истиот ден нема да се играат натпревари од првата лига.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови