Connect with us

Анчелоти: ФИФА нека заборави дека Реал ќе игра на Светско клупско првенство според новиот формат

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти, ги сподели своите размислувања за Светското клупско првенство.


„ФИФА заборава дека клубовите и играчите нема да учествуваат на Светското клупско првенство. Еден натпревар на Реал Мадрид чини 20 милиони евра, а овие пари ни ги даваат за целиот турнир. Мојот став кон ова е негативен. Реал, како и другите клубови, ќе ја одбие оваа покана“, изјави Анчелоти „Ил Џорнале“.

Светското клупско првенство ќе се одржи во обновен формат од 15 јуни до 13 јули 2025 година. За првпат на турнирот ќе учествуваат 32 клуба од 6 конфедерации.


Меѓународната федерација на асоцијации на професионални фудбалери (ФИФПро) и Форумот на Светската лига би можеле да ја тужат ФИФА поради новиот формат на турнирот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови