Connect with us

Адеми: Секогаш ќе паметам кој ми помогна кога ми беше најтешко…

Аријан Адеми е еден од најголемите адути на македонскиот национален тим во пресрет на натпреварите на Европското првенство. Тој вели дека Македонија може да се носи со сите ривали и дека се надева на нови успеси на ЕВРО.


„Ние сме одлична екипа, веќе долго време играме заедно, можеме да се носиме со сите. Групата е тешка, ова е највисоко ниво, Европско првенство, но пред никого нема нема да отстапиме“, изјави Адеми.

Адеми се наврати и на периодот кога му беше најтешко, кога висеше на конец можеби неговата кариера, а тогаш селекторот Игор Ангеловски го врати во живот.

„Селекторот постојано ми се јавуваше, ме бодреше и ми велеше дека ќе се вратам посилен. Тој ми беше голема поддршка во тешкиот период. Добив повик да играм против Лихтенштајн, а не знаев ни колку сум подготвен. Играв, дадов гол и прво што направив – истрчав кон селекторот и го гушнав“, раскажува Адеми.

Advertisement

Facebook

Тимови