Ливерпул промашуваше, па дојде казната (ВИДЕО)

Ливерпул пропушти триумф против Њукасл (1-1) и само ремизираше на „Енфилд Роуд“ пропуштајќи да се искачи на четвртото место на табелата во Премиер – лигата. Њукасл успеа да израмни во петтата минута од судиското продолжение со голот на Џозег Вилок.

Мохамед Салах по подолг период успеа да постигне гол, а тоа го стори уште во третата минута. По ова, Ливерпул имаше уште неколку шанси на овој меч, но Салах, Мане, Фирмино и останатите беа многу неефикасни. На крајот ги стигна казната.

Њукасл во судиското продолжение прво постигна гол за израмнување преку Калум Вилсон, но по прегледување на ВАР-снимката не беше признат поради игра со рака на гостинскиот напаѓач. И во петтата минута од судиското продолжение Вилок сепак на регуларен начин ја затресе мрежата на Алисон Бекер.