Connect with us

Златан Ибрахимовиќ се враќа во Милан како тренер?

Шведскиот фудбалски ас Златан Ибрахимовиќ кој ја заврши кариерата може да се врати како тренер во италијанскиот клуб Милан, пренесува весникот „Кориере дела сера“.


Според изданието, Ибрахимовиќ размислува за понудата на сопственикот на Милан, Џери Кардинале. За враќање на Швеѓанецот е заинтересиран и тренерот на сениорскиот тим, Стефано Пиоли.

Весникот тврди дека за да ја прифати понудата, Ибрахимовиќ треба да донесе одлука за неговиот иден „начин на живот“, бидејќи финансиските услови и конкретната позиција за поранешниот играч на Милан се неважни.

Синови играат во Академијата на Милан и тој често го посетува комплексот на клубот.

Ибрахимовиќ имаше славна кариера, тој е најдобриот стрелец на сите времиња на Шведска со 62 гола во 122 натпревари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови