Connect with us

Жиру го стивна Неапол, но Наполи се врати до реми (ВИДЕО)

Италијанскиот првак Наполи беше нокаутиран по првото полувреме на дербито со Милан, но успе да се врати во вториот дел и стигна до реми (2-2). Оливие Жиру беше кобен за „наполитанците“ на почетокот од дуелот.

Тој погоди со удар со глава во 22.минута, а само девет минути подоцна уште еднаш ја затресе мрежата на Мерет.

Во вториот дел, сепак, камбек на Наполи. Матео Политано во 50.минута ја врати надежта, а Џакомо Распадори во 63.минута по прекрасно изведен слободен удар израмни на 2-2.

Наполи во финишот остана со фудбалер помалку поради исклучувањето на Натан, но Квича Кварацкелија буквално во последниот напад можеше да обезбеди и победа. Сепак, Мајк Мењон го одбрани неговиот удар.

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас беше стартер и го одигра првото полувреме од дербито, а потоа на неговото место влезе Џовани Симеоне.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови