Вест Хем го сопре Сити, но „граѓаните“ имаат меч-топка за титула дома (ВИДЕО)

Вест Хем одигра 2-2 против Манчестер Сити на домашен терен и го сопре победничкиот поход на актуелниот првак. Сепак, „граѓаните“ имаат четири бода предност и меч повеќе од Ливерпул, па во последното коло секако имаат меч-топка со Астон Вила пред своите гледачи за да ја одбранат титулата.

Џерод Боувен со два гола го шокираше тимот на Пеп Гвардиола во првото полувреме, но Сити се врати со голот на Џек Грилиш и автоголот на Цуфал. Во 86.минута, беше досуден пенал за гостите, а не успеа да го реализира Ријад Махрез. Лукаш Фабијански одлично го одбрани неговиот удар.

Лестер го декласира Вотфорд со 1-5, а Лидс Јунајтед во финишот израмни на 1-1 против Брајтон во битката за опстанок. Астон Вила и Кристал Палас исто така ремизираа 1-1.