Connect with us

Васкез го одби Атлетико Мадрид, преферира трансфер во Милан

Според шпански “АС”, крилото на Реал Мадрид, Лукас Васкез, одбил трансфер во лутиот ривал Атлетико Мадрид и скоро сигурно ќе му се приклучи на Милан, доколку не го продолжи договорот со “кралскиот клуб”.

Договорот на шпанското крило истекува на крајот на сезоната, а мадридскиот весник објави дека Васкез одбил да се приклучи на градските ривали на Реал. Крилниот напаѓач не сака да ги изневери “белите”, клубот за кој навива уште од дете. Затоа тој нема да се пресели на другата страна на градот.

Реал Мадрид се надева дека 29-годишниот фудбалер на крајот ќе го продолжи престојот во клубот и му понуди на Шпанецот нов договор вреден 3,5 милиони евра годишно. Сепак, сега се вели дека доколку на крајот тој ја одбие понудата од неговиот клуб, би сакал трансфер во Милан.

“Росонерите” пратиле најубедлива понуда досега од сите заинтересирани страни, иако двата клуба сè уште не постигнале договор. Васкез е сложен за преселба на “Сан Сиро”, каде би му се придружил на неговиот поранешен соиграч Тео Хернандез.

Тимови

Advertisement

Facebook