Connect with us

УЕФА отвори истрага за трите трансфери на ПСЖ во Катар

Германскиот играч за врска Џулијан Дракслер го напушти Пари Сен Жермен и кариерата ќе ја продолжи во Ал-Ахли, соопштија францускиот и катарскиот клуб. Дракслер, кој игра за ПСЖ од 2017 година, потпиша двегодишен договор.


Во Катар, Германецот му се придружи на друг поранешен играч од средниот ред на ПСЖ, Марко Верати, кој замина во Ал-Араби, како и на дефанзивецот Абду Диало.

За ПСЖ забележа 198 настапи, постигна 26 гола, а минатата сезона ја мина на позајмица во Бенфика. Во текот на кариерата играше и за Волфсбург и за Шалке. За германската репрезентација забележа 58 настапи и постигна седум гола. Веднаш по објавувањето на овој трансфер, „Марка“ објави дека УЕФА покренала истрага против ПСЖ.

Спорни се тие три трансфери од ПСЖ, клуб во сопственост на Катар, во клуб од Катар. Марко Верати беше продаден за 45 милиони евра, Абду Диало за 15 милиони, а Џулијан Дракслер за 9 милиони евра. Затоа ПСЖ од тие трансфери заработи вкупно 69 милиони евра.

Доколку истрагата покаже дека овие трансфери се направени само за да му се вбризгаат пари на ПСЖ потребни за задоволување на финансискиот фер-плеј, можно е УЕФА да ги замрзне тие пари и да одбие да ги вброи во пресметката на ФФП.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови