Connect with us

Сити го доби дуелот со Брајтон, Њукасл убедлив против Кристал Палас (ВИДЕО)

Англискиот првак Манчестер Сити се враќа во победнички ритам по репрезентативната пауза. На „Итихад“, тимот на Пеп Гвардиола славеше со 2-1 против Брајтон и повторно се искачи на првата позиција на табелата со 21 бод.


Хулијан Алварез во седмата минута го отвори резултатот, а Ерлинг Халанд зголеми на 2-0 во 19.минута.

Брајтон намали преку Ансу Фати во 73.минута, а во судиското продолжение Аканџи доби црвен картон. Сепак, триумфот им припадна на „граѓаните“.

Њукасл го победи Кристал Палас со 4-0, а учество на овој дел зема и Сандро Тонали кој „заглави“ во скандалот со обложување во Италија. Марфи, Гордон, Лонгстаф и Калум Вилсон беа стрелци на головите за домашниот тим.

Вулверхемптон на гости славеше против Борнмут со 1-2, а Брентфорд го победи Барнли со 3-0.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови