Connect with us

Сите трансфери во Првата лига: Вардар со исти сили, Шкендија и „пандевци“ засилени

Почнува пролетниот дел од сезоната, Вардар има осум бода предност во однос на Шкендија, но и не се засили во зимскиот преоден рок. Тетовци донесоа неколку нови имиња, но и заминаа Егзон Бејтулаи, Стенио Жуниор, Зени Хусмани…Кој ќе биде поквалитетен во вториот дел од шампионатот?

Академија Пандев исто така се засили, доведе искусни прволигашки имиња како Бојан Најденов и Мите Цикарски, плус дополнително и странски засилувања. Најмноху менуваа Шкупи и Работнички. „Романтичарите“ имаат и нов тренер, Ратко Достаниќ.

Се чини дека најмалку, покрај Вардар кој има забрана од ФФА за трансфери, реновираше Ренова. 

Пролетта почнува со денешната пресметка меѓу Вардар и Македонија ЃП (14 часот).      

Еве ги сите трансфери во Првата лига оваа зима… 

ВАРДАР

Дојдоа: /

Заминаа: Никола Серафимов (Вождовац ?), Стефан Наумчевски (Тиквеш)

ШКЕНДИЈА

Дојдоа: Ардин Далку (Ворсклa), Валон Ахмеди (Интер Запрешиќ), Нето (Бангор Сити), Јан Кривак (Карвина), Абубакер Ес Сахал (Генгамп)

Заминаа: Егзон Бејтулаи (Хелсингборг), Стенио Жуниор (Рига), Зени Хусмани (Домжале), Јакуп Бериша (Шкупи), Шефит Шефити, Анџело Демај (Струга)

АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ

Дојдоа: Ангел Гранчов (Фљамуртари), Мите Цикарски (Газ Метан, Романија), Бојан Најденов, Милан Басрак (Смедерево), Ндуе Мујеци

Заминаа: Марко Рајковиќ, Марио Маслаќ, Давид Денковски, Давид Атанаскоски (Македонија ЃП), Михаил Маневски (Брегалница), Марио Крстовски (Работнички)

СИЛЕКС

Дојдоа: Бурхан Мустафов (Струга ТЛ), Антонио Божиновски (Маџари), Ненад Маринковиќ (Мачва), Филип Осман (Колубара)

Заминаа: Филип Дурански (Серед), Андреја Ефремов (Влазнија), Стефан Коцев (Енозис), Адријан Чаволи (Струмска Слава), Дарко Додев (Брегалница),

МАКЕДОНИЈА ЃП

Дојдоа: Мартин Ковачев (Дунав Русе), Томе Китановски (Кукс), Филип Петров (Борец), Давид Атанаскоски (Академија Пандев).

Заминаа: Благоја Спиркоски (Пелистер), Бенjамин Демир (Шкупи), Нето (Шкупи), Албан Сулејмани (Струга), Христијан Пецов (Работнички), Лука Трајкоски (Тиквеш)

СТРУГА ТРИМ ЛУМ

Дојдоа: Седат Бериша (Дрита), Фјоралб Делај (Фљамуртари), Албан Сулејмани (Македонија ЃП), Анџело Демај (Шкендија)

Заминаа: Христијан Драгарски (Пелистер), Александар Далчески (Лабуништа), Бурхан Мустафов (Силекс), Агон Хајредин

ШКУПИ

Дојдоа: Јакуп Бериша (Шкендија), Бенјамин Демир (Македонија ЃП), Нето (Македонија ЃП), Филип Лазаревски (Лабуништа), Дарко Глишиќ (Арда), Мирнес Мешиќ (Челик), Чанберк Јурдакул (Бурсаспор), Фаолу Кеита (Сенегал)

Заминаа: Мевљан Адили (Влазнија), Бојан Ѓорѓиевски (Кит-Го), Басилио Ндонг (Вестерло), Албан Мифтари, Марин Јурина, Филип Стојановски, Бесир Рамадани, Тулио

БОРЕЦ

Дојдоа: Никола Радовиќ (Бачка Топола), Дарио Десниќ (Кадино), Александар Атанасов, Никола Ристески, Фернандо Силва (Бразил), Дарко Јоциќ

Заминаа: Симеон Христов (Влазнија), Филип Петров (Македонија ЃП), Владимир Жоглев (Скопје), Ѓорѓе Ивљанин, Јован Велев, Оливер Пеев, Филип Ристовски, Мартин Блажевски, Матеј Миленков

РЕНОВА

Дојдоа: Џелил Абдула (Љапи), Алуш Гавазај (Вуштрија)

Заминаа: Љавдрим Скендери (Гостивар), Алдрит Беќири

РАБОТНИЧКИ

Дојдоа: Бранислав Трајковиќ, Џордан Ломба (Варем), Драшко Ѓорѓевиќ (Синѓелиќ), Дин Аломеровиќ (Ла Нусија), Јаник Дао (Австралија), Марио Крстовски (Академија Пандев)Христијан Пецов (Македонија ЃП), Милош Тошевски (Земун), Христијан Вецевски (Победа)

Заминаа: Борха Кордоба (Пелистер), Кристијан Ацковски (Брегалница), Марио Станковски (Саса), Иван Марковиќ, Страхиња Крстевски, Јаго Силва, Немања Илиќ, Марко Клисура, Бошко Паповиќ

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови