Connect with us

Симов: Карабах е фаворит, а Силекс сака да ја почувствува атмосферата во ЛШ

Силекс е во Баку и вечерва го одржа официјалниот тренинг во пресрет на утрешниот меч против Карабах, во воведното квалификациско коло од елитното европско клупско натпреварување. Тренерот Горан Симов вели дека шампионот на Азербејџан е фаворит, но дека Силекс сака да ја почувствува атмосферата во Лигата на шампионите.

„Ова е големо искуство за младиот тим на Силекс. Пред некое време мислевме на опстанок во македонскиот шампионат, а сег добивме шанса да играме во квалификациите за ЛШ. И сакаме да ги почувствуваме емоциите што ги носи ова големо европско натпреварување. Ние имаме млад тим, Карабах е голем фаворит, но нема лесно да се предадеме. Противникот има фудбалери кои се репрезентативци во своите држави, а ние дојдовме да го оствариме нашиот сон. Ние сме дел од Лигата на шампионите. Не би го прогнозирал резултатот, може да биде 0-0, 0-5 или 0-7, ќе им кажам на момците да уживаат во секој момент“, изјави тренерот на Силекс.

Мечот меѓу Карабах и Силекс е закажан за утре, со почеток во 18 часот по македонско време. 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови