Connect with us

Сѐ поверојатно е дека УЕФА ќе ја суспендира Барселона од Лигата на шампионите

Сѐ поизвесно е дека УЕФА ќе ја повлече Барселона од Лигата на шампионите на една сезона поради инцидентот со судијата Негреира. Според „El Confidencial“, во европската куќа на фудбалот веќе има став за изрекување на оваа санкција, која ќе биде во согласност со прописите и особено со делот наведен во чл. 50 од статутот на организацијата.

Според него, УЕФА не треба да дозволи клуб да учествува на европски турнири доколку докаже каква било „активност насочена кон местење или влијание на резултатот на кој било натпревар на национално или меѓународно ниво“.
Одземањето на правата за учество во вакви случаи е за една сезона.


Според „El Confidencial“, УЕФА веќе ја побарала од Шпанската фудбалска федерација целата документација за случајот. Таа беше испратена во Нион уште минатата недела. Весникот додава дека раководното тело на европскиот фудбал ќе одлучи за можната казна во јуни.

Откако шпанските обвинители формално ја обвинија Барселона со тврдења дека исплатите на Негреира може да се гледаат како дејствија насочени кон фаворизирање на клубот при судењето на натпреварите, а со тоа и резултатите од натпреварите, по што УЕФА ја побара документацијата за која станува збор, ова сценарио се чини сè поверојатно.

Ова би бил многу сериозен удар за клубот кој веќе има големи финансиски проблеми и на лето мора да го намали буџетот за плати за цели 200 милиони евра за да влезе во финансиската рамка на Ла Лига и да може да привлече нови играчи. Лишувањето на приходите од Лигата на шампионите би го отежнало клупското сметководство.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови