Connect with us

Пикси: Не ме интересира бараж, одиме во Португалија за директен пласман на СП

Фудбалската репрезентација на Србија го победи Азербејџан со 3-1 и обезбеди бараж за пласман на Светското првенство во Катар. Но, во последното коло ќе гостува во Португалија и ќе се бори за директен пласман на мундијалот.


Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ Пикси, изјави дека директниот пласман на СП е целта на неговиот тим.

„Никогаш не сум се занимавал со калкулации. Од доаѓањето на селекторската позиција се концентрирав на тимот, но бев убеден дека ќе играме до крај за пласман на СП. Кога ми рекоа дека сме квалификувани за баражот, реков дека не сме заинтересирани за тоа. Одиме по првото место во Португалија, убеден сум дека можеме да победиме и директно да се пласираме на Светското првенство“, изјави Драган Стојковиќ.

Србија во моментот е на првото место со 17 бода, но Португалците имаат 16 и еден одигран меч помалку. Првиот дуел меѓу овие две селекции во Белград заврши 2-2.

Advertisement

Facebook

Тимови