Connect with us

Осимен го надмина легендарниот Жорж Веа

Во четвртокот ја обезбедија шампионската титула во Удине, но фудбалерите на Наполи продолжија со победи и против Фиорентина (1-0) во 34. коло од Серија А, на распродадениот стадион „Диего Армандо Марадона“ пред 55.000 гледачи. Победникот го реши Нигериецот Виктор Осимхен од пенал во 74. минута.


Тоа беше негов 47. гол во Серија А, со што стана најефикасниот африкански фудбалер во италијанското првенство, престигнувајќи го легендарниот Жорж Веа.


На улиците на Неапол, знамињата на Наполи се веат на речиси секоја куќа, а по 33 години чекање, „наполитанците“ го живеат својот сон.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови