Connect with us

Мурињо избегна суспензија и ќе плати 20.000 евра

Тренерот на Рома, Жозе Мурињо, избегна суспензија откако соработуваше со дисциплинските служби на Италијанската фудбалска федерација и наместо тоа беше казнет со само 20.000 евра поради етикетирање на судијата како нестабилен. Мурињо ги доведе во прашање способностите на судијата Матео Марченаро на натпреварот меѓу Рома и Сасуоло.


„Трипати беше четврти судија на нашите натпревари и мислам дека нема емоционална стабилност за натпревари на ова ниво“, изјави португалскиот тренер.

За време на истата прес-конференција, Мурињо го нападна напаѓачот на Сасуоло, Доменико Берарди, велејќи дека играчот „претерува со глумење фаули за да изнуди жолти картони“.

Рома е казнета со 20.000 евра, исто како и Жозе Мурињо, а парите од санкциите ќе одат за медицински истражувања.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови