ЛШ: Лукаку го спаси Интер од пораз, Баерн Минхен го декласира Атлетико

Европскиот првак Баерн Минхен убедливо ја почна одбраната на трофејот во Лигата на шампионите. На „Алијанц арена“ славеше триумф од 4-0 против Атлетико Мадрид.

Кингсли Коман и Леон Горецка донесоа комфорна предност по првиот дел, а Корентин Толисо и повторно Кингсли Коман го декласираа составот на Симеоне до крајот на мечот.

Интер ремизираше 2-2 против Борусија Менхенгладбах во Милано. Ромелу Лукаку го спаси италијанскиот тим од пораз во 90.минута, а погоди и за предност во 49.минута. Борусија Менхенгладбах имаше триумф се до пред крајот, погодија Бенсебаини од пенал и Хофман.

Ливерпул со минимален резултат 0-1 славеше на гостувањето во Амстердам против Ајакс, и тоа со автоголот на Николас Талјафико.

Манчестер Сити со пресврт го совлада Порто со 3-1. Гостите поведоа со голот на Луис Дијаз во 14.минута, а израмни Серхио Агуеро од пенал. Гундоган и Феран Торес донесоа триумф за „граѓаните“.

Аталанта беше убедлива на гости кај Митјиланд и победи со 0-4. Запата, Гомез, Мјуриел и Миранчук ја тресеа мрежата на домаќинот. Олимпијакос оствари триумф (1-0) над Олимпик Марсеј со голот на Кока во 90.минута.