Connect with us

Ливерпул го договорил доаѓањето на Виктор Осимен?

Ливерпул ги договорил сите услови со напаѓачот на Наполи, Виктор Осимен, пренесуваат неколку италијански медиуми.

Најдобриот стрелец во Серија А минатата сезона и еден од најзаслужните играчи за Скудетото на Наполи по 33-годишно чекање, ги наруши односите со клубот оваа сезона.

Наводно, тој не се согласува со новиот тренер Руди Гарсија, а скандал имаше и со луѓето кои ги водат социјалните мрежи на италијанскиот шампион, кои неколкупати го прозиваа преку видео снимки.

„Односите меѓу Осимен и Наполи речиси и да ги нема, Ливерпул прв стапи во контакт со фудбалерот и тој ги договори сите услови со нив да го добие нивниот дрес во 2024 година. Засега разговорот е на релација клуб – играч. нема официјални преговори меѓу двата клуба.

Доколку тргнат по Осимен, „црвените“ мора да бидат подготвени за рекорден трансфер, а се споменува минимално обештетување од 150 милиони евра.

Осимен моментно не игра за Наполи, бидејќи неодамна се повреди додека играше за Нигерија на пријателскиот натпревар против Саудиска Арабија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови