Connect with us

Куп: Академија Пандев ја доби Победа со 3-1

Тимот на Академија Пандев направи голем чекор кон своето прво финале во Купот на Македонија, совладувајќи ја Победа со 3-1 на стадионот „Младост“ во Струмица. Домаќинот беше поквалитетен ривал, а Победа имаше сили да одолее само едно полувреме. Потоа попушти бедемот пред голот на гостите.

Стојанчо Велинов го отвори резултатот во 53.минута, а смао една минута подоцна погоди и Миловановиќ кој влезе во игра неколку минути претходно. Миловановиќ имаше свој ден и беше стрелец и на третиот погодок за Академија Пандев.

Победа во 81.минута успеа да намали на 3-1 со голот на Макота и ги врати надежите за пласман во финалето. Реваншот е на програмата на 10.април.             

Advertisement

Facebook

Тимови