Connect with us

Кориере: Наполи подготви нов договор за Елмас, но ќе се „свести“ ли Руди Гарсија?

Италијанскиот првак Наполи ќе се обиде да го „врзе“ Елиф Елмас до 2028 година. „Кориере дело Спорт“ објави дека „наполитанците“ подготвуваат понуда за продолжување на соработката, но таа сериозно ќе зависи и од однесувањето на новиот тренер Руди Гарсија.


Тој му дава многу помала минутажа на Елмас на почетокот на новата сезона.


„Елмас во Скопје му покажа на Руди Гарсија кој е“, пишува локалниот медиум од Наполи, „Ил Матино“, потенцирајќи дека Елмас одигра со само 21 минута во три меча во Серија А, но во дресот на Македонија против Италија му докажал на Руди Гарсија за каков играч станува збор.


Елмас има договор со Наполи до јуни 2025 година, а за него има интерес од Ливерпул, Лајпциг, Борусија Дортмунд и од Интер.


Тој дојде во Наполи во летото 2019 година за 16 милиони евра, една година потоа потпиша нов договор за плата од 1,5 милиони евра. Минатата сезона имаше ефект од шест гола и три асистенции во тимот на Наполи на патот кон „скудетото“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови