Connect with us

Кјаер е јунакот на Европското првенство: Прв му помогна на Ериксен, ја тешеше и неговата девојка

Страшната сцена кога Кристијан Ериксен падна на тревата на стадионот во Копенхаген, на крајот од првото полувреме на натпреварот помеѓу Данска и Финска на Европското првенство, ја остави публиката на стадион и пред екраните во хорор. За среќа, не заврши кобно, Ериксен се наоѓа во болница, но е контактибилен и им зборувал со соиграчите кои веднаш притрчаа на помош на фудбалерот кој се онесвести во 43. минута од средбата, без контакт и далеку од другите учесници на натпреварот.


Најприбран меѓу нив беше Симон Кјаер. Токму тој, со навремена реакција, спречи Ериксен да го голтне јазикот во бесознание, го смести во правилна позиција и ги организираше своите соиграчи да формираат круг околу него додека медицинската служба го реанимираше.


Кјаер исто така се погрижи и да ја утеши девојката на Ериксен во најтешките моменти.

Advertisement

Facebook

Тимови