Кејн: Џуд Белингам е најдобриот фудбалер во историјата на Англија

Фудбалерите на Англија се пласираа во четвртфиналето на Европското првенство, откако денеска во Гелзенкирхен по пресврт и продолженија ја совладаа Словачка со 2-1.

Стрелец на водечкиот гол за Словаците беше Шранц во 25. минута, оваа селекција беше на неколку секунди до сензација, но Белингем во петтата минута од судиското надополнување погоди за 1-1. Потоа Кејн на самиот почеток на продолженијата се погрижи за пресврт и водство од 2-1.

Капитенот на Англија, Хари Кејн, веднаш по натпреварот имаше големи зборови за Џуд Белингам.

„Џуд Белингам е најдобриот во историјата на нашата земја. Каков играч е тој. Тој работи толку напорно. Тој е таму кога е важно. Тоа е она што го направи и денес”, изјави Кејн.

„Во ова натпреварување треба да најдете начин да победите. Овој тим знае како да “копа длабоко”. Можевме да играме подобро. Но на крајот на денот, резултатот е најважен. Се надевам дека ќе продолжиме вака“, заклучи Кејн.

Англија в сабота во Диселдорф ќе се бори за пласман во полуфиналето против Швајцарија.