Connect with us

Капинковски: Целта е остварена, Пелистер обезбеди опстанок

Пелистер имаше многу проблеми по првиот дел од сезоната, но потоа раководството одлучи да му даде доверба на Димитар Капинковски. Младиот стратег успеа да ја консолидира екипата и со неколку одлични засилувања во зимската пауза создаде респектабилен состав кој игра одлично оваа пролет. Посебно успешни се „пелистерци“ на домашен терен под „Тумбе кафе“.

Пелистер оствари значаен триумф (3-1) против Академија Пандев со кој и дефинитивно го осигура опстанокот во елитата.

„Целта е остварена, Пелистер обезбеди опстанок во Првата лига. Ќе биде избегнат и баражот, на две кола пред крајот на шампионатот. Благодарност до играчите, стручниот штаб и играчите“, истакна тренерот Димитар Капинковски.

Тимови

Advertisement

Facebook