Connect with us

Ерлинг Халанд со наградата „Герд Милер“, Манчестер Сити е најдобриот тим

Норвешкиот напаѓач Ерлинг Халанд е добитник на наградата „Герд Милер“ за најдобар стрелец во изминатата година. Тој постигна вкуно 56 гола за Манчестер Сити и за Норвешка.

„Благодарам за Манчестер Сити, за моето семејство, за сите што придонесоа да бидам тоа што сум денес“, изјави Халанд.

Признанието му го дели Гери Линекер.

Манчестер Сити е најдобриот тим во машка конкуренција за минатата година, а кај дамите признанието го доби Барселона, која исто така освои тројна круна.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови