Connect with us

Ексклузивна колумна на Филип Лам: Франц Бекенбауер и наследството што ни го остави

Годината започнува многу тажно. Почина Франц Бекенбауер. На германскиот фудбал му даде повеќе од кој било друг и ја отелотвори својата земја на најдобар можен начин. Со духовитост, харизма, стручност, шарм и оптимизам. Светот се поклонува пред оваа блескава светлина – и јас се поклонувам со него.

Франц Бекенбауер отсекогаш влевал огромна доверба кај нас сонародниците. Прво како играч, потоа како тренер и на крајот како човек зад летната бајка. Секогаш беше вистина: ако Франц се грижи за работите, ништо не може да ни се случи.


Не го доживеав Франц Бекенбауер како играч; последен пат беше на теренот непосредно пред да се родам јас. Но, сфатив со каква почит зборуваше татко ми за него. И кога подоцна ги погледнав старите снимки од шеесеттите и седумдесеттите, некои сè уште црно-бели, веднаш забележав нешто: сè беше многу побавно отколку денес. На играчите им требаше долго време да ја позиционираат топката. Ја пренесуваа само со вториот или третиот допир.

Освен еден. Франц играше со топката директно од прва, до каде што сакаше. Тој играше на начин кој стана вообичаен само децении подоцна. Како човек од иднината, само со тешките топки и копачки и на трнливите фудбалски терени од минатото.

Го видов подоцна со свои очи слободниот удар од иднината, во дресот на Баерн Минхен, кога ја упати топката преку ѕидот и го погоди аголот од голот со надворешниот дел од стапалото со директен залрт. Овој гол сигурно им изгледал како чудо на оние кои тогаш биле сведоци.

Франц Бекенбауер ја изведе оваа техничка иновација со невидена леснотија. И тој не само што беше поелегантен од другите, тој имаше поинаква идеја за фудбал и тимска работа. Тој стана пример за една генерација.

Кајзер го модернизираше фудбалот, го забрза, го направи поубав. Не можам да се сетам на некој друг што ја променил играта на ист начин.

Кога Германија стана светски шампион во 1990 година под водство на шефот Франц Бекенбауер, јас бев залепен на телевизорот како шестгодишник. Мислам дека го гледав секој натпревар на тој Мундијал. Се сеќавам на пеналот што го постигна Енди Бреме за да ја освоиме титулата. И фризурата на менаџерот на тимот, кој ја забавуваше целата земја со своите шеги.

Видовте тренер на светски шампион кој работеше толку напорно што неговата мајка се загрижи за него „затоа што Франц беше толку тенок“. Тој знаеше како да им се обрати на своите играчи: „Geht’s raus und spielt’s Fußball!” („Излези на теренот и играј фудбал!“)

Тој им даде на сите храброст, затоа што една работа секогаш беше јасно на сите: ништо не може да тргне наопаку со Франц.

Во 2006 година, кога Светското порвенство се играше во Германија, јас бев на теренот. Голот што го постигнав во воведниот натпревар против Костарика е еден од најважните во мојата кариера. Да ​​бидете во можност да играте Светски куп во матичната земја е бесценет подарок. Врската со публиката, блискоста со навивачите, секогаш ме исполнуваше со доверба. Искуството во 2006 година го носев низ целата моја кариера. Исто така, ме натера да ја реализирам мојата одговорност како фудбалер.

Sommermärchen (летната бајка) ја трансформираше цела Германија. Нацијата која беше навикната да се гледа себеси многу критички, одеднаш ги препозна нејзините убави страни. Германската репрезентација која слободно играше и помогна да се погледне во огледало. Таа виде нешто што им се допадна на сите. Фудбалот и помогна на Германија да се препознае.

Сите знаеме дека се направени грешки околу Светското првенство во 2006 година. Но, во случајот со Франц Бекенбауер, нешто излезе од рамнотежа. Неговиот животен труд за германскиот фудбал и неговата земја не може да се прецени. „Сомермерхен“ немаше да биде возможен без претседателот на организацискиот одбор, Франц Бекенбауер.

Во Германија летово треба да се одржи уште еден турнир. Времињата се сменија, светот го мачат многу кризи. Мораме да се прилагодиме, да ја зајакнеме нашата заедница и да научиме повторно да ја цениме Европа и сите нејзини достигнувања. За да го направите ова, потребен ни е нов поттик.

Европа може да го направи тоа, нејзините луѓе се способни за тоа. А фудбалот како културно богатство е дел од европското граѓанско општество. Бидејќи го обединува целиот свет, играта може да создаде солидарност и да ги обедини луѓето преку границите. Многуте срдечни некролози што Франц Бекенбауер ги доби сега од сите земји го покажуваат тоа.

ЕВРО 2024 треба да ја зајакне нашата кохезија и европската идеја. За спортот да го постигне ова, потребни му се автентични личности кои зрачат со задоволство, гордост и оптимизам.

Франц Бекенбауер секогаш го правеше тоа. Тоа е неговото наследство.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови