Connect with us

Дибала сведочеше и го „докрајчи“ Јуве

Истрагата против Јувентус е во полн ек. „Бјанконерите“ веќе се казнети со одземање на 15 бода во тековната сезона поради потврдени финансиски малверзацијо, така што сега се на десеттата позиција на табелата во Серија А.


Италијанските медиуми го пренесоа и сведочењето на Пауло Дибала. Аргентинецот во текот на летото се пресели во Рома, а седум сезони го носеше дресот на Јувентус.

Аргентинецот раскажа за договорот меѓу играчите и клупските челници за исплата на платите во периодот на Ковид-19, кога клубот помпезно објави дека играчите се откажале од четири месечни плати во знак на солидарност во сезоната 2019/20.

„Предлогот што ни го испрати Јувентус се однесуваше на неисплата на платите четири месеци (не се сеќавам точно кои месеци). Не се согласивме со тоа бидејќи беа премногу месеци. Се договоривме дека од тие четири месеци, три месеци ќе земаме плата следната сезона, а една ќе ни недостига од солидарност. Кога ни побараа да не земаме плата четири месеци бевме запрепастени и многумина веднаш рекоа – не.

„Имаме група WhatsApp група со соиграчите. Таму кружеше оваа информација, тоа беше збунувачки период, некои заминаа во странство, некои останаа во Италија. Се сеќавам дека донесовме одлука заедно како тим, да го прифатиме или не предлогот, но да го направиме тоа заедно. Не се сеќавам дека разговаравме за тоа лично со Недвед или со Паратичи. Она што го паметам е соопштението за печат што излезе. Многу луѓе мислеа дека се откажавме четири месеци од платата, никој не знаеше во тоа време дека ќе имаа три месечни плати кои подоцна ќе се исплатат. Во соопштението не беше наведен нашиот договор што го постигнавме, пишуваше дека се откажуваме четири месеци, но не и дека сме имале договор за плаќање за три месеци, што секако се договоривме“, објасни Дибала.

Сведочењето на поранешната „десетка“ на Јуве само дополнително ќе го потресе клубот, прашање е само кои ќе бидат следните санкции.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови