Блескава Македонија: Пет гола во мрежата на Лихтенштајн (ВИДЕО)

Фудбалската репрезентација на Македонија ја оствари првата победа во квалификациите за СП 2022 во Катар откако на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје ја декласира селекцијата на Лихтенштајн со 5-0. Избраниците на селекторот Игор Ангеловски прикажаа блескава партија и до врв ја наполнија мрежата на гостите.

Енис Барди во седмата минута од слободен удар го изненади Бенјамин Бухел, а пет минути подоцна ја погоди и гредата. По половина час игра се закани и капитенот Горан Пандев, но голманот на гостите одбрани.

Инвазијата продолжи во второто полувреме. Александар Трајковски за три минути постигна два гола и ги разреши сите дилеми околу победникот, во 51. и во 54.минута.

Елиф Елмас беше стрелец на четвртиот гол за Македонија во 62.минута, а Илија Несторовски со „паненка“ од пенал во 82.минута го постави конечниот епилог.

Македонија в среда го игра третиот меч од овој квалификациски циклус, против Германија во Дуисбург.