Connect with us

Баерн Минхен купува ѕвезда на ПСВ Ајндховен

Баерн Минхен потпиша со двајца млади крилни играчи Брајан Сарагоса и Нестори Иранкунда, но е заинтересиран за уште еден. Тоа е крилниот напаѓач на ПСВ Ајндховен, Јоан Бакајоко, тврди „Фичајес“.


20-годишниот белгиски репрезентативец има многу силна сезона за Филипс и беше поврзуван со преселба во Борусија Дортмунд во јануари. Сепак, не дојде до тоа, бидејќи се верува дека „Сигнал Идуна Парк“ ќе продолжи да го следи и можеби ќе се обиде да го привлече во јануари.

Информациите наведуваат дека Бакајоко му паднал во око и на Баерн Минхен. Тој има договор со ПСВ Ајндховен до летото 2026 година, но се верува дека може да биде доведен за околу 20 милиони евра, што е сосема прифатлива цена.

Белгиецот го следат и Ливерпул, Манчестер Сити и ПСЖ. Се очекува крилниот напаѓач да биде продаден на лето.

Јоан Бакајоко има 70 настапи за ПСВ Ајндховен, постигна 13 гола и 18 асистенции.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови