Англија победи во Тирана, Ерменците го добија Исланд, Грузија не ги сопре Шпанците (ВИДЕО)

Фудбалската репрезентација на Англија ја оствари втората победа во квалификациите за СП 2022 во Катар совладувајќи ја Албанија на гости во Тирана со 0-2. Хари Кејн во 39.минута со удар со глава постигна водечки гол за Англичаните, а Мејсон Маунт во 63.минута го постави конечниот епилог.

Во нашата квалификациска група, Ерменија стигна до втор триумф, совладувајќи го Исланд на домашен терен со 2-0. Тигран Барсегјан во 53.минута донесе водство за Ерменија, а на 2-0 зголеми Корен Бајрамјан во 74.минута.

Грузија не ги сопре Шпанците, имаше 1-1 до судиското продолжение, но, сепак, „црвената фурија“ славеше со голот на Дани Олмо во 93.минута.

Квича Кварацкелија кој не играше во финалниот плејоф меч против Македонија поради позитивен ковид-тест, го постигна голот за Ерменците во 44.минута, а израмни Феран Торес во 56.минута. Шпанија бараше победа до самиот финиш и на крајот успеа да ја оствари.

Данска го декласира составот на Молдавија со 8-0. Долберг и Дамсгард постигнаа по два гола, а мрежата на Молдавците ја тресеа Ларсен, Јенсен, Сков и Ингвартсен.