Connect with us

Адеми, Ристовски и Барди во „лов“ на Лигата на шампионите

Тројца македонски репрезентативци, Аријан Адеми и Стефан Ристовски со Динамо Загреб и Енис Барди со Трабзонспор вечерва ќе се обидат да влезат во фудбалскиот рај, со своите тимови да осигураат пласман во Лигата на шампионите. Засега Македонија има еден претставник во ова натпреварување, Елиф Елмас со Наполи.


Динамо Загреб загуби миминално (0-1) на гостувањето во Норвешка и ќе треба да побди со два гола разлика вечерва на „Максимир“.


„Поготвени сме за предизвикот и верувам дека сѐ ќе заврши добро за нас. Бодо е квалитетен ривал, трчаат многу, наметнуваат темпо, но мислам дека сме подобар тим. Со помош на публиката, верувам дека можеме да победиме и да ја оствариме целта“, вели Аријан Адеми.


Енис Барди постигна два гола за Трабзонспор викендов во турската Суперлига и вечерва сигурно ќе биде еден од големите адути на својот тим во дуелот против ФК Копенхаген.
Трабзонспор исто така има негатива од еден гол (1-2) од првиот меч во Данска.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови