Connect with us

Тудор не го сака Имобиле во Лацио, веќе му нашол и замена

По осум години минати во клубот, капитенот и најдобар играч на Лацио Чиро Имобиле ќе го напушти „Олимпико“ на крајот од сезоната.

Имобиле четирипати беше најдобар стрелец во италијанската Серија А, 34-годишниот се смета за еден од најдобрите напаѓачи што некогаш играл за Римјаните, но се чини дека неговото време во Лацио е завршено.

Иако договорот му истекува дури во летото 2026 година, најдобриот стрелец во клупската историја не е во плановите на новиот хрватски тренер Игор Тудор, кој веќе најде замена за него.
Како што пишува италијанска „Ла Република“, следното лето Лацио ќе тргне по центарфорот на Џенова, Матео Ретеги, италијанскиот репрезентативец, роден во Аргентина.

Ретеги има 24 години, оваа сезона за Џенова постигна осум гола на 26 натпревари.
Џенова за трансферот на Ретеги ќе бара околу 25.000.000 евра.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови