Connect with us

Србија доби жестока казна од УЕФА за најважниот меч за пласман на ЕВРО 2024

Фудбалската репрезентација на Србија ќе мора да игра еден натпревар без публика и да плати вкупна парична казна од 89.250 евра поради навивачките инциденти на натпреварот против Црна Гора.


Казната на УЕФА ќе може да се замени со исполнување на стадионот во Лесковац со деца на возраст до 14 години. Тоа е најважниот натпревар за Србија за пласман на ЕВРО 2024 година, а ја пречекува селекцијата на Бугарија.


УЕФА ја казни и Фудбалската федерација на Црна Гора за истиот натпревар против Србија на стадионот „Рајко Митиќ“ (3-1) со вкупно 20.000 евра и забрана за водење навивачи на следниот натпревар на гостински терен.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови