Спахиу го одведе Тиквеш во Првата лига

Тиквеш по повеќе од една деценија се враќа во македонската фудбалска елита. Досегашниот второлигаш славеше во баражот за пополнување на Првата фудбалска лига против Силекс со 1-0. Беше тоа возбудлив дуел на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје.

Тиквеш го совлада Силекс, кој е и актуелен освојувач на Купот на Македонија, со 1-0, со голот на младиот крилен напаѓач Едиз Спахиу. Тој во 54.минута и побегна на одбраната на Силекс и откосо од десната страна успеа да го совлада Даниел Божиновски.

Спахиу имаше одлична шанса и во првиот дел, но тогаш голманот на Силекс бее поуспешен, како и при шутот на Симеон Христов со глава. Силекс нападна во финишот од мечот, а Столе Димовски имаше фантастична интервенција во 80.минута.

Ренова и Силекс ќе одлучуваат преку пенали за патникот во Првата лига, откако во регуларниот тек баражот на комплексот на ФФМ заврши 2-2.