Connect with us

Дешамп го објави составот на Франција за Европското првенство

Селекторот на француската фудбалска репрезентација Дидие Дешамп го објави списокот од 25 играчи за претстојното Европско првенство во Германија.

Во тимот се враќа играчот на саудискиот Ал-Итихад, Н’Голо Канте.

33-годишниот играч од средниот ред последен пат играше за Франција во јуни 2022 година и го пропушти Светското првенство во Катар во 2022 година.

Дешамп избра 25 играчи кои ќе ги повика за ЕВРО 2024.

Голмани: Алфонс Ареола, Мајк Мењан, Брајс Самба;

Одбрана: Џонатан Клаус, Тео Хернандез, Ибрахима Конате, Жул Кунде, Ферлан Менди, Бењамин Павар, Вилијам Салиба, Дајот Упамекано;

Среден ред: Едуардо Камавинга, Јусеф Фофана, Антоан Гризман, Н’Голо Канте, Адриен Рабио, Аурелиен Чуамени, Ворен Заир-Емери;

Напад: Бредли Баркола, Кингсли Коман, Осман Дембеле, Оливие Жиру, Рандал Коло Муани, Килијан Мбапе, Маркус Турам.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови