Connect with us

Шкендија: Заразените се во самоизолација, чекаме и втори тестови

Раководството на Шкендија преку соопштени ја потврди информацијата дека двајца членови на тетовскиот клуб се позитивни на Ковид-19. Тетовци истакнаа дека заболените веднаш се ставени во самоизолација, а во клубот со нетрпение се очекуваат резултатите од вторите тестови врз овие лица.

„Шкендија сака да ја информира јавноста дека на 30 мај беше извршено тестирање за Ковид-19 врз членовите на нашиот клуб, во организација на Синдикатот на фудбалери, во лабораторијата на приватната болница Аџибадем Систина. За жал, денеска бевме информирани дека два члена на нашиот клуб се позитивни на Ковид-19. Во интерес на веродостојност на резултатите, клубот веднаш покрена процедура за извршување на втори тестови врз двајцата позитивни. Почитувајќи ги одлуките на компетентните институции, тие се ставени во самоизолација, а клубот ќе ги повлече наредните потези во координација со Институтот за Јавно Здравје и со Фудбалската Федерација на Македонија. Нема да даваме дополнителни изјави на оваа тема“, се вели во соопштението на ФК Шкендија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови