Connect with us

Шкендија единствен македонски клуб меѓу првите 200 на УЕФА ранкингот

Лидерот на табелата во Првата лига, тимот на Шкендија, се најде на 132.место на најновиот клупски рејтинг на УЕФА. Тетовскиот тим освои 2.000 поени во изминатиот циклус европски натпревари, а согласно петте последни години има собрано вкупно 9.000 поени. Шкендија е единствениот македонски клуб меѓу првите 200 клуба во Европа според клупскиот ранкинг. 

На првото место е Баерн Минхен, следат Барселоа и Јувентус, а меѓу првите пет се и Реал Мадрид и Атлетико Мадрид. Потоа се рангирани Манчестер Сити, ПСЖ, Манчестер Јунајтед, Севилја и Ливерпул.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови