Connect with us

Само еден ќе „преживее“ во Купот, или Шкендија или Вардар…

Вардар доаѓа во Тетово во обид да ја елиминира Шкендија и во Купот на Македонија. Во првенството обезбеди значајна бодовна предност, но денеска е нокаут-меч, само еден ќе „преживее“ во Купот, а по првиот меч во Скопје резултатот е 2-2.

Во составот на Шкендија неизвесен е Егзон Бејтулаи, а вардарци ќе допатуваат во Тетово со победнички ритам.
За Работнички исто така Купот е можност за рехабилитација. „Романтучарите“ имаат 1-1 по првиот дуел против Пелистер во Битола и сакаат пласман во четвртфиналето.

„Работиме напорно и се надеваме дека брзо ќе излеземе од кризата. Ги анализираме грешките, се обидуваме да излеземе подобри и единствено мерило сепак се резултатите. Верувам дека тимот ќе одговори позитивно и ќе го покаже квалитетот на утрешниот куп-натпревар против Пелистер. Наша цел е пласман во следната рунда од ова натпреварување“, вели тренерот на „романтичарите“, Марјанчо Андрески.

Интересно ќе биде и во Кратово, меѓу Силекс и Шкупи, и во Струга каде домаќинот го пречекува Борец. И на двата дуел се почнува од нула во обидот за пласман во четвртфиналето.

КУП НА МАКЕДОНИЈА – ОСМИНАФИНАЛЕ (реванш натпревари, 13:30 ч.)

Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – БРЕГАЛНИЦА (0-1)

Тетово: ШКЕНДИЈА – ВАРДАР (2-2)

Охрид: ОХРИД – ЛАБУНИШТА (0-2)

Кочани: ОСОГОВО – АК. ПАНДЕВ (0-3)

Скопје: РАБОТНИЧКИ – ПЕЛИСТЕР (1-1)

Кратово: СИЛЕКС – ШКУПИ (0-0)

Струга: СТРУГА ТЛ – БОРЕЦ (0-0)

УТРЕ

Тетово: РЕНОВА – ТИКВЕШ (2-0)

* Во заградите се резултатите од првите натпревари

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови