Connect with us

Ренова не дозволи Шкупи да грабне „тројка“ во Тетово

Ренова и Шкупи ремизираа без голови во Тетово, во воведниот натпревар од 17.коло во Првата фудбалска лига. „Гипсарите“ не дозволија Шкупи да замине со три бода со оглед дека тимот од Чаир важеше за фаворит пред овој дуел. 

Тренерот на Ренова, Ќатип Османи, умешно ги затвори приодите кон голот на Хадис Велии, стопирајќи ги Дембо Дарбо и Фреди Алварез. Гостите имаа шанси преку Дембо Дарбо, но не ги искористија. Омар Гоудијаби се обидуваше со удари од далечина, но Хадис Велии беше на висина на задачата. 

Ренова се закани преку Рамадани и Шефити во првото полувреме, но мрежите мируваа до крајот на мечот.

Шкупи со 33 бода се наоѓа на второто место на табелата, со три бода негатива во однос на Шкендија, додека Ренова е на деветтата позиција со 16 бода. 

Standings provided by SofaScore LiveScore
      

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови