Connect with us

Реал Мадрид ќе го откупи Кепа Аризабалага од Челси

Лидерот во шпанската Ла Лига, Реал Мадрид, е подготвен да склучи договор со Челси за потпис на голманот Кепа Аризабалага на трајна основа помалку од три месеци откако го зема на позајмица. Сепак, „кралевите“ нема да платат повеќе од 17,5 милиони фунти за дефанзивецот, кој пред пет години ги чинеше „сините“ рекордни 71,6 милиони фунти.


29-годишниот Кепа се врати во својата татковина за да го замени повредениот поранешен голман на Челси, Тибо Куртоа на „Сантијаго Бернабеу“. Самиот Аризабалага исто така не ја крие желбата трајно да ги напушти лондончани. И тој е подготвен да ја намали својата плата од 176.000 фунти неделно за да го реализира трансферот.


Договорот на Кепа Аризабалага со клубот од „Стемфорд Бриџ“ е до летото 2025 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови