Connect with us

Работнички ја загуби пресметката со Вардар, Струга ТЛ го освои Ѓорче

Вардaр го доби дуелот против Работнички (1-0) на стадионот „Борис Трајковски“. Стрелец на голот беше Дарко Мицевски од пенал во 77.минута, а потоа при радоста и се повреди.

Со ова најтрофејниот македонски клуб малку живна иако е се уште во загрозена зона.


Шкендија во Тетово ја пречека Брера и дуелот заврши 1-1. Брера поведе во 75.минута преку Антонио, а Аденис Шала израмни четири минути подоцна.

Македонија ЃП играше против шампионот Струга ТЛ во Ѓорче Петров и загуби со 0-3. Згуро го отвори резултатот, Мазрекај зголеми на 0-2 пред полувремето, а Бесарт Ибраими ја затвори серијата во 81.минута.

Шкупи во Куманово беше домаќин на Брегалница, но тоа не му пречеше на тимот од Чаир да стигне до триумф од 1-0. Дарко Илиески беше стрелец на погодокот во петтата минута, а Брегалница не реализираше пенал во 35.минута преку Виктор Велкоски. Иљази го одбрани неговиот удар.

Гостивар и Воска одиграа интересен меч, а крајниот епилог беше реми, 1-1. Марушиќ во 65.минута ги доведе гостите во водство, а израмни Алпер Потук во 90.минута од мечот.

Силекс во Кратово го победи Тиквеш со 1-0. Марјан Ристовски во 80.минута погоди за триумф.

ПРВА ЛИГА, 11.КОЛО – РЕЗУЛТАТИ

РАБОТНИЧКИ – ВАРДАР 0-1

ШКЕНДИЈА – БРЕРА 1-1

ШКУПИ – БРЕГАЛНИЦА 1-0

СИЛЕКС – ТИКВЕШ 1-0

МАКЕДОНИЈА ЃП – СТРУГА ТЛ 0-3

ГОСТИВАР – ВОСКА 1-1

Standings provided by Sofascore

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови