Connect with us

Матип си даде автогол, Ливерпул со деветмина падна во последен миг против Тотенхем (ВИДЕО)

Тотенхем го победи Ливерпул со 2-1 и со 17 бода се искачи на втората позиција на табелата во Премиер-лигата, само со бод заостанување во однос на лидерот Манчестер Сити. Во драматичен натпревар во Лондон, Жоел Матип си постигна несреќен автогол во судиското продолжение и му донесе триумф на Тотенхем.

Ливерпул на овој меч играше со деветмина на теренот во решавачкиот период од мечот.

Тотенхем поведе со голот на Сон во 36.минута, а десет минути претходно Куртис Џонс заработи црвен картон за Ливерпул.

Сепак, и со играч помалку Ливерпул израмни преку Коди Гакпо во последните мигови од првото полувреме.

Во вториот дел, Диого Жота беше исклучен поради два жолти картони во 69.минута, а на крајот и Матип си даде автогол за да го заокружи несреќниот меч за „црвените“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови