Connect with us

МАКФУДБАЛ ТИМ НА СЕЗОНАТА ВО ПРВАТА ЛИГА

Струга Трим Лум ја одбрани шампионската титула, Шкендија мина втора низ целта и ќе жали затоа што имаше меч-топка на домашен терен во Тетово, а Шкупи на крајот остана со празни раце, со оглед дека третото место не носи излез во Европа.


Тиквеш е најпријатното изненадување, Ѓорѓи Мојсов создаде репектабилен тим кој воопшто не респектираше фаворити и ги победуваше во Кавадарци.

Останатите клубови имаа свои блесоци и падови, на крајот од Првата лига испаднаа Македонија ЃП и Брегалница, а Вардар играше бараж и успеа да опстане во елитата.

МАКФУДБАЛ го избра најдобриот тим за сезоната 2023/24, а го предводи стратегот на Тиквеш, Ѓорѓи Мојсов.

МАКФУДБАЛ ТИМ НА СЕЗОНАТА 2023/24 ВО ПРВАТА ЛИГА

 1. АРТАН ИЉАЗИ (ШКУПИ)
 2. САВА РАДИЧ (СТРУГА ТЛ)
 3. КЛИСМАН ЦАКЕ (ШКЕНДИЈА)
 4. МИХАЛ ПИНТЕР (ШКУПИ)
 5. ЕНДРИТ КРАСНИЌИ (ШКЕНДИЈА)
 6. БУЊАМИН ШАБАНИ (СТРУГА ТЛ)
 7. ЕДИЗ СПАХИУ (ТИКВЕШ)
 8. МАРЈАН РАДЕСКИ (СТРУГА ТЛ)
 9. КРИСТИЈАН ТРАПАНОВСКИ (ШКУПИ)
 10. БЕСАРТ ИБРАИМИ (СТРУГА ТЛ)
 11. АЛЕКСА МАРУШИЌ (ВОСКА СПОРТ)

ТРЕНЕР НА СЕЗОНАТА: ЃОРЃИ МОЈСОВ

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови