Connect with us

Македонија падна две позиции на ранкингот на ФИФА

Фудбалската репрезентација на Македонија забележа пад од две места на најновиот ранкинг на ФИФА и сега се наоѓа на 64.позиција. Нашиуот национален тим забележа две победи, но против аутсајдерот Гибралтар, а ремизираше против Бугарија и доживеа пораз дома од Бугарија во четирите натпревари од јунската сесија во Лигата на нации.


Од ривалите на нашата група во Лигата на нации, најдоброрангирана е Бугарија која е 74. во светот. Грузија е рангирана на 82. место, додека Гибралтар е на 201.позиција.

На врвот на ранкингот на ФИФА е селекцијата на Бразил, пред Белгија и пред Аргентина, а потоа следуваат селекциите на Англија и на Шпанија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови