Connect with us

Историска титула за Флуминенсе во Копа Либертадорес (ВИДЕО)

Фудбалерите на бразилскиот Флуминенсе се победници на Копа Либертадорес. Тие ја победија Бока Јуниорс со 2:1 по продолженија во драматичното финале одиграно пред повеќе од 69.000 луѓе на „Маракана“ во Рио де Жанеиро и така стигнаа до првата титула во ова натпреварување.


Германецот Кано го доведе Флуминенсе во водство во 36. минута, а Луис Адвинкула го израмни резултатот со убав гол од околу 20 метри во 72.


Бидејќи до 90. минута немаше повеќе голови, екипите отидоа во продолженија во кои сѐ беше решено со моќниот удар на Џон Кенеди во 99. минута.


Само две минути подоцна, херојот на Флуминенсе беше исклучен по вториот жолт картон, добиен при прослава на голот. На крајот и двата тима мечот го завршија со по десет играчи затоа што беше исклучен и Френк Фабра кој го удри длабоко противникот во судиското надополнување на првиот дел од продолжението.


Бока се обидуваше да го израмни резултатот до крајот на натпреварот, но Флуминенсе беше поблиску до нов гол откако Гуга со топка ја погоди рамката од голот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови